នាយករដ្ឋមន្ត្រីបញ្ជាក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចឱ្យបង្កើនចំនួនប្រាក់ឧបត្ថម្ភដល់ស្ត្រីមានផ្ទៃពោះ
ភ្នំពេញ៖ នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានរំលឹកថាកាលពីប្រជុំជាមួយនឹងក្រុមប្រឹក្សាជាតិដើម្បីស្ត្រីកន្លងមក សម្តេចបានប្រាប់ដល់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ បង្កើនប្រាក់ឧបត្ថម្ភដល់ស្ត្រីមានផ្ទៃពោះ និងកុមារក្រោមអាយុ ២ឆ្នាំបន្ថែមទៀត។
សម្តេចតេជោបានលើកឡើងថា៖ «អ៊ីចឹងទេយើងត្រូវបង្កើនទឹកលុយ ពេលឆ្លងទន្លេភ្លាម យើងផ្តល់ឱ្យគាត់ត្រឹម ២០ម៉ឺនរៀល អ៊ីចឹងយើងអាចឡើងឱ្យគាត់ ៣០ម៉ឺនរៀល។ បើបង្កើនឆ្នាំនេះមិនបានទេ យើងគួរអនុវត្តនៅឆ្នាំក្រោយ ដើម្បីឱ្យស្រ្តីក្រីក្រទទួលបានផលប្រយោជន៍ពីកម្មវិធីគាំពាសង្គមសម្រាប់ស្ត្រីមានផ្ទៃពោះ។ យើងត្រូវបង្កើនសាច់ប្រាក់ឱ្យពួកគាត់ដើម្បីឱ្យគាត់អាចមានអាហារូបត្ថម្ភ»
ថ្លែងនៅក្នុងពិធីប្រគល់វិញ្ញាបនបត្រ និងសញ្ញាបត្រជូនសិស្ស និស្សិតវិទ្យាស្ថានខ្មែរជំនាន់ថ្មីសរុបជិត ២ពាន់នាក់ នាព្រឹកថ្ងៃទី០៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ សម្តេចតេជោ បានបញ្ជាក់ថា គិតមកដល់បច្ចុប្បន្នរដ្ឋបានចំណាយទឹកប្រាក់សម្រាប់ឧបត្ថម្ភដល់ស្ត្រីមានផ្ទៃពោះ និងកុមារអាយុក្រោម២ឆ្នាំ សរុបចំនួន ៩២ពាន់លានរៀល។
សូមបញ្ជាក់ថាកម្មវិធីឧបត្ថម្ភសាច់ប្រាក់ជូនដល់ស្ត្រីមានផ្ទៃពោះ និងកុមារក្រោមអាយុ ២ឆ្នាំនេះ គឺអនុវត្តចំនួន ៣ដំណាក់កាល ដោយដំណាក់កាលទី១ ស្ត្រីមានផ្ទៃពោះទៅពិនិត្យផ្ទៃពោះចំនួន ៣លើកនឹងទទួលបានថវិកាក្នុង១លើកចំនួន ៤ម៉ឺនរៀល។ ពេលសម្រាលកូនភ្លាមស្ត្រីទទួលប្រាក់ចំនួន ២០ម៉ឺនរៀល។ ក្រោយសម្រាលកូនរួច ស្ត្រីទៅពិនិត្យសុខភាពទាំងម្តាយ និងកូនអាយុដល់ ២ឆ្នាំ ចំនួន ១០លើក ទទួលបានក្នុង១លើក ៤ម៉ឺនរៀល៕